вторник, 18. мај 2021. Вести денес: 146
home Фудбал

Челзи на дисциплинска во УЕФА поради нацистичко знаме на навивачите

Челзи на дисциплинска во УЕФА поради нацистичко знаме на навивачите

Европската фудбалска федерација отвори случајот против Челзи поради манифестирање на ксенофобични пораки на неговите навивачи.

За време на натпреварот од групната фаза во Лига Европа против унгарскиот Види на гостински терен, беше забележан знаме со знакот на СС „Мртва глава“. Покрај тоа, навивачите на „сините“ се обвинуваат за манифестирање на расизам.

На Челзи му се заканува казна со затворање на трибините на домашен натпревар во евро-куповите.

Лондончаните следниот дуел на свој терен ќе го одиграат на 21 февруари во 1/16 финалето на Лигата на Европа против Малме, но тогаш ќе ја имаат поддршката од навивачите, бидејќи седницата на УЕФА на која ќе се разгледува случајот со расизам е закажана за 28 февруари.

МИА

Коронавирус