петок, 31. март 2023. Вести денес: 43
home Фудбал

Челзи го промовира Сари

Челзи го промовира Сари

Премиерлигашот Челзи денеска го претстави својот нов тренер, италијанскиот фудбалски стручњак, Маурисио Сари.

Сари, кој неодамна го напушти Наполи, во Челзи доаѓа на местото на Антонио.

Договорот на соработката е со времетраење од три години и има вредност 18 милиони евра, соопшти лондонскиоот клиуб.

Заедно со Сари, во пакет од Наполи доаѓа и фудбалерот од средниот ред Жоржињо, а трансферот изнесува 65 милиони евра.

Сари ќе се обиде да го врати Челзи на врвот во англискиот фудбал каде последен пат беше пред две години.