сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 92
home Фудбал

Чеферин: УЕФА и КОНМЕБОЛ ќе го бојкотираат СП ако тоа се оддржува на две години

Чеферин: УЕФА и КОНМЕБОЛ ќе го бојкотираат СП ако тоа се оддржува на две години

Светската фудбалска куќа ФИФА има предлог Светското првенство наместо на четири, да се игра на секои две години. Европските клубови не се согласуваат со ваквата идеја, а според зборовите на Чеферин, не се согласни ниту во Јужна Америка.

Тоа значи дека ќе има многу повеќе репрезентативни натпревари, ќе се зголеми бројот на мечеви за фудбалерите, а многумина сметаат дека ќе падне и тежината на Светското првенство ако тоа се оддржува почесто.

„Плановите на ФИФА за СП на две години ќе бидат блокирани од УЕФА и КОНМЕБОЛ дури и ако добијат поддршка од останатите фудбалски асоцијации“, изјави Чеферин за Ројтерс.

„Предлогот би им наштетил на сите форми на фудбалот и на самото натпреварување. Концептот ги има сите карактеристики на одлука која УЕФА сака брзо да ја донесе и да остави фудбалскиот свет горко да жали за тоа. УЕФА ќе продолжи да се спротивставува додека не преовлада здравиот разум и не се напуштат плановите“- наведе Чеферин.

Коронавирус