петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 196
home Фудбал

Чави за два месеца ќе се врати во Барселона

Чави за два месеца ќе се врати во Барселона

Враќањето на Чави Ернандез во Барселона ќе се случи пред април. Четириесетгодишниот фудбалски стручњак во моментов е главен тренер на катарскиот клуб Ал-Сад. Претседателските избори во Барселона ќе се одржат во јануари, но Чави нема да го напушти Ал-Сад до крајот на сезоната во Катар.

Објавено е дека доколку Виктор Фонт победи на изборите, Чави ќе стане генерален директор на тимот, а Жорди Кројф ќе биде спортски директор.

Сегашниот тренер на Каталонците, Роналд Куман ќе ја заврши сезоната, но во случај на неуспешни резултати, Чави ќе го замени за следната сезона.

Чави играше за Барселона 17 години од 1998 до 2015 година. Шпанецот со тимот освои осум шампиони во Шпанија, три купа на земјата, четири УЕФА Лига на шампиони, шест Суперкупа на Шпанија, два Суперкупа на УЕФА и две Светски клупски првенства.

Коронавирус