четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 101
home Фудбал

Целиот свет е со Сер Алекс: Роналдо и Бекам со молитви за „фудбалскиот татко“, поддршка стигнува од секаде

Целиот свет е со Сер Алекс: Роналдо и Бекам со молитви за „фудбалскиот татко“, поддршка стигнува од секаде

Многу луѓе и клубови му посакаа на големиот Шкот брзо оздравување и изразија сочувство. Желбите за подобро здравје на легендарниот тренер ги предводат поранешните играчи кои тој ги створи, планетарно популарните ѕвезди Кристијано Роналдо и Дејвид Бекам.

Фудбалскиот свет вчера вечер го шокираше веста дека легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед, 76 годишниот Сер Алекс Фергусон доживеал мозочен удар, дека итно во сериозна состојба е пренесен во болница и опериран. Фергусон е во стабилна станица, но потребни му се мир и интензивна нега за оздравувањето да биде што побрзо.

-Операцијата поминала добро, но Сер Алекс Фергусон има потреба интензивна нега како би се оптимизирало неговото оздравување. Семејството бара приватност во овие мигови, стои во официјалното соопштение на Манчестер Јунајтед.

Кон неговите поранешни клубови се придружија бројни други. Многу луѓе и клубови му посакаа на големиот Шкот брзо оздравување и изразија сочувство. Желбите за подобро здравје на легендарниот тренер ги предводат поранешните играчи кои тој ги створи, планетарно популарните ѕвезди Кристијано Роналдо и Дејвид Бекам.

-Моите мисли и молитви се со тебе, пријателе драг. Биди силен шефе, напиша Роналдо на Твитер, додека пак Бекам напиша:

-Продолжи да се бориш шефе. И праќам молитви и љубов на Кејти и целото семејство.

Роналдо и Бекам се само некои. Пораки со поддршка пратија и Робин Ван Перси, Макс Алегри, Месут Озил, Вејн Руни, Дидие Дрогба, Тиери Ангри, сите можни клубови…

Поддршка секако пристигнува и од бројни луѓе надвор од фудбалот, како Мо Фарах или Борис Бекер, поддршка прати и НБА лигата…

Објавите на Твитер  за Сер Алекс Фергусон можете да ги следите ТУКА