понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 67
home Фудбал

Цела нација разочарана- државата не очекуваше репрезентацијата да игра финале, па Хрватска реши „скромно“ да ги награди фудбалерите

Цела нација разочарана- државата не очекуваше репрезентацијата да игра финале, па Хрватска реши „скромно“ да ги награди фудбалерите

Влезот во финалето на СП хрватската фудбалска репрезентација ја чинеше вистинско мало богатство.

Според податоците на ФИФА „концкестите“ ќе добијат вкупно 28 милиони долари.

Но освен оваа сума, фудбалерите ќе бидат наградени од нивната држава и ќе добијат сума која веќе е усвоена пред почетокот на мундијалот.

Па така без разлика на успехот или неуспехот на фудбалерите им следува по 11 илјади долари по човек, селекторот Златко Далиќ ќе добие 9.500 долари, додека стручниот штаб ќе ја подели заедничката сум од 15 илјади долари.

Коронавирус