среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 80
home Фудбал

Бундеслигата сруши рекорд за зимски трансфери

Бундеслигата сруши рекорд за зимски трансфери

Клубовите од Бундеслигата успеаја да го срушат својот рекорд за трансфери за време на зимскиот преоден рок. Германските тимови потрошија 190 милиони евра, што е за 80 милиони евра повеќе од сезоната 2017/18 од кога им е претходниот рекорд.

Во исто време, приходите на 18-те клубови од германската елита се релативно помалку – 80 милиони евра, без вклучување на износите на трансакциите за закуп. Лидер по трошоци е тимот на Херта Берлин со 80 милиони евра. Тимот го привлече Пјатек од Милан за 23 милиони евра, Сантијаго Аскасибар од Штутгарт за 12 милиони евра, Лука Тузар од Олимпик Лион за 24 милиони евра и Матеус Куња од РБ Лајпциг за 18 милиони евра.

По Херта се Баер Леверкузен со 35 милиони евра, РБ Лајпциг и Борусија Дортмунд со по 20 милиони евра.

Шампионот Баерн Минхен не беше многу активен на пазарот за нови играчи и само го позајми Алваро Одриосола од Реал Мадрид.

Коронавирус