вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 86
home Фудбал

Бундеслигата со новата сезона стартува на 13.август

Бундеслигата со новата сезона стартува на 13.август

Бранителот на титулата во Бундеслигата, Баерн Минхен, ќе ја започне новата сезона со меч против Борусија Менхенгладбах на гостински терен.

Од останатите фаворити се издвојува Борусија Дортмунд. „Милионерите“ во првото коло ќе се соочат со Ајнтрахт Франкфурт на домашен терен. Актуелниот вицешампион РБ Лајпциг ќе патува за Мајнц.

Прво коло:
Борусија Менхенгладбах – Баерн Минхен
Арминија Билифилд – Фрајбург
Аугсбург – Хофенхајм
Борусија Дортмунд – Ајнтрахт Франкфурт
Келн – Херта
Мајнц – РБ Лајпциг
Штутгарт – Гројтер Фирт
Унион Берлин – Баер Леверкузен
Волфсбург – Бохум

Новата бундеслигашка сезона започнува на 13 август, а четири дена подоцна е закажан Суперкупот меѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.

Коронавирус