сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 128
home Фудбал

Буфон утре ќе ги помине медицинските прегледи во Јувентус

Буфон утре ќе ги помине медицинските прегледи во Јувентус

Голманот Џанлуиџи Буфон е пред враќање во Јувентус.

Според медиумите во Италија, 41-годишниот голман утре ќе ги помине лекарските прегледи во клубот од Торино.

На 30 јуни, неговиот договор со Париз Сен Жермен истече, а Буфон во моментов е слободен агент.

Легендарниот голман ги брани боите на Јувентус 17 сезони – од 2001 до 2018 година. Тој има вкупно 656 натпревари на сите турнири за клубот.

Во ПСЖ тој играше една година, забележа 25 натпревари на сите турнири во кои прими 25 гола.

Коронавирус