среда, 8. декември 2021. Вести денес: 36
home Фудбал

Буфон против Дижон до јубилејна 600-та победа во кариерата

Буфон против Дижон до јубилејна 600-та победа во кариерата

Легендарниот италијански голман и член на ПСЖ, Џанлуиџи Буфон, вчеравечер во натпреварот од четвртфиналето на францускиот фудбалски куп  против Дижон ја оствари 600-тата победа во кариерата о голманот “Дижон” (3-0) голманот “ПСЖ” Џанлуиџи Буфон ја освои 600. победа во кариерата, објави „Фудбал Италија“.

Четириесет и едногодишниот првите чекори во професионалниот фудбал ги направи во 1995 година. Тој има брането на 1.071 натпревар. За Парма има 168 настапи, 509 за Јувентус, 176 за Италија и 19 за ПСЖ.

Како дел од францускиот клуб, голманот сè уште не претрпел ниту еден пораз на официјален натпревар.

Договорот на Буфон со ПСЖ е со важност до следното лето, но постои можност за продолжување на соработката за уште една сезона.

Коронавирус