сабота, 8. август 2020. Вести денес: 24
home Фудбал

Буфон не се враќа во националниот тим на Италија

Буфон не се враќа во националниот тим на Италија

Голманот на ПСЖ, Џанлуиџи Буфон јасно стави до знаење дека нема да се врати во италијанската репрезентација. Четириесетгодишниот голман ја последен пат во репрезентацијата бранеше во март 2018 година.

– Разговарав со Манчини и го известив дека не се враќам во репрезентацијата. Тој знае што да прави. Мило ми е што Киелини ја наследи од мене капитенската лента во националниот тим и во Јувентус. Ова е човекот и играчот кој заслужува таква одговорност. Што се однесува до голманот Донарума, тој е квалитетен и многу перспективен, истакна Буфон.

Буфон има 176 натпревари за Италија што е четврти резултат по бројот на репрезентативните настапи во историјата на фудбалот.

Коронавирус