вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Буфон на чекор да стане најстариот играч во Серија А

Буфон на чекор да стане најстариот играч во Серија А

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон е подготвен да го продолжи договорот со тимот од Торино, објави новинарот Николо Шира.

Според добриот познавач на италијанскиот фудбал, Јувентус работи на продолжување на договорот со 43-годишниот Италијанец до 2022 година.

Буфон, со 44 години, сака да стане најстариот играч во Серија А, соборувајќи го рекордот на Марко Балота.

Во тековната сезона, Буфон одигра девет натпревари на сите турнири, на кои прими пет гола.

Коронавирус