сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 132
home Фудбал

Буфон го изедначи рекордот на Малдини

Буфон го изедначи рекордот на Малдини

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон се најде во составот на италијанскиот првак на денешниот дуел со Верона во 4.коло од Серија А.

За Буфон, оваа е 902. натпревар за Јуве, со што тој го изедначи рекордот по бројот на натпревари за еден клуб на поранешниот дефанзивец на Милан, Паоло Малдини.

Кога зборуваме за рекорден број настапи во Серија А, Малдини е прв со 647. Буфон сега има 642 натпревара.

Локални избори 2021