сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 66
home Фудбал

Буфон добива работа во италијанската репрезентација

Буфон добива работа во италијанската репрезентација

Легендарниот голман на Јувентус Џанлуиџи Буфон може по крајот на сезоната да ја заврши кариерата и да добие работа во Фудбалскиот сојуз на Италија, објави „Газета дело Спорт“.

Буфон неодамна изјави дека ќе се пензионира на крајот од сезоната доколку неговиот тим ја освои Лигата на шампионите.

Искусен голман, по неуспехот на репрезентацијата во баражот за Светското првенство соопшти дека се повлекува од националниот тим, а договорот со Јувентус му истекува на крајот на јуни.

Се уште не е познато кој ќе функција би му била доверена на Буфон.

Тој со Италија го освои Мундијалот во 2006 година, а за „Азурите“ бранеше 175 пати.