сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Британски пратеник бара одземање на Мундијалот на Русија

Британски пратеник бара одземање на Мундијалот на Русија

Британскиот пратеник од Партијата на Лабуристите Стивен Кинок денеска побара денеска од Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) да и ја одземе на Русија организацијата на Светското фудбалско првенство, а потоа да го одложи натпреварувањето за догодина и дополнително да одреди друг домаќин.

На овој начин пратеникот на една од најзначајните партии во Велика Британија дава поддршка на премиерката Тереза ​​Меј, кој претходно го протера руски дипломати, како одговор на сомневањата за труење на поранешниот руски шпиони во оваа земја.

-Мислам дека ФИФА треба да го одложи Светскиот шампионат што се одржува оваа година во Русија за следната година, така што ќе има доволно време да додели организација на друга земја, рече Кинок.

Претходно, Тереза ​​Меј во средата ги прекина дипломатските односи со Русија и побара бојкот на Мундијалот.

Qatar 2022