сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Фудбал

Босна во жалост, загина легендата на босанскиот фудбал: Паднал од петиот спрат додека ја поправал ролетната (ФОТО)

Босна во жалост, загина легендата на босанскиот фудбал: Паднал од петиот спрат додека ја поправал ролетната (ФОТО)

Некогашниот играч на Железничар Горан Марковиќ загина во панчево на 34-годишна возраст.

Марковиќ паднал од петиот спрат на плочникот пред зградата додека ја поправал ролетната од прозорецот на својот стан.

Како што пренесуваат тамошните медиуми, тој починал откако беше пренесен во болница.

Марковиќ во својата кариера настапувал за Динамо Панчево, ПСК Панчево, Радник, Железничар и многу други клубови, а каиерата ја заврши лани, пренесува Клик.

Најголем траг во босанскиот фудбал остави во Железничар и Зиринско за кои од 2009 до 2013 година одигра вкупно 74 натпревари.