понеделник, 27. јануари 2020. Вести денес: 164
home Фудбал

Борусија со моќен старт на сезоната во Бундеслигата

Борусија со моќен старт на сезоната во Бундеслигата

Единствениот конкурент на Баерн Минхен оваа сезона во Бундеслигата, Борусија Дортмунд забележа успешен старт на новата кампања.

„Жолто-црните“ го совладаа Аугсбург со 5:1 на домашен терен, иако губеа во 29-тата секунда по ударот на Флоријан Нидерхелнер.

Следеа три грешки од новиот голман на гостите на Томаш Кубек, кој беше казнет од Пако Алкасер (3′), Џејден Санчо (51′) и Марко Ројс (57 ‘).

Во 59-тата, Алказар уште еднаш постигна гол, а во 82-та прецизен беше дебитантот Џулијан Брант.

Резултати од Бундеслигата:

Леверкузен – Падерборн 3:2
Дортмунд – Аугсбург 5:1
Фрајбург – Мајнц 3:0
Волфсбург – Келн 2:1
Вердер – Фортуна 1:3.