четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 90
home Фудбал

Борусија ја победи Херта и ги задржа теоретските шанси за шампионскиот трофеј

Борусија ја победи Херта и ги задржа теоретските шанси за шампионскиот трофеј

Борусија Дортмунд вечерва ја совлада Херта со 1:0 во натпреварот од 30. коло од Бундеслигата.

Стрелец на единствениот гол беше Емре Џан во 58. минута.

Со новите три бода, Борусија е втора со 63, односно седум бодови помалку од лидерот Баерн Минхен.

Херта со 38 бода е деветта.

До крајот на Германскиот фудбалски шампионат на водечките шест екипи им остануваат уште четири кола, односно секој клубво може да освои максимум 12 бода.

Коронавирус