вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 164
home Фудбал

Борусија Дортмунд носи нов напаѓач – си оди ли Халанд !?

Борусија Дортмунд носи нов напаѓач – си оди ли Халанд !?

Борусија Дортмунд влезе во финалните преговори за доведување на напаѓачот на ПСВ, 22-годишниот Дониел Мален.

Споменатиот фудбалер веќе подолго време е на радарот на Милионерот, а сега се чини дека е пред реализација целата работа. Оваа вест ја пренесе и експертот за трансфери Фабрицио Романо.

Пристигнувањето на Мален во Дортмунд отвора и нови прашања во врска со судбината на Ерлинг Халанд. Борусија доби понуда од Челси од 175 милиони евра, па сигурно е дека Милионерите ќе бидат под притисок кога станува збор за Норвежанецот.

Челниците на Борусија рекоа дека нема да го продадат Халанд, но можеби тоа е само дел од некоја игра и стратегија што донекаде се открива со доаѓањето на Дониел Мален.

Кога станува збор за Мален, споменатиот напаѓач ги помина сите младински селекции на Холандија, а тој оствари и 13 настапи за сениорската селекција на Орање, и постигна два гола.

Извесен период беше во јуниорски категории Ајакс и Арсенал, меѓутоа таму не се покажа, а потоа во 2018 година се пресели во младинскиот тим на ПСВ, потоа во сениорскиот тим на Електричари од Ајндховен каде експлодираше и сегашната вредност според трансфермаркет е 30 милиони евра. Тој има договор со ПСВ до јуни 2024 година.

Коронавирус