вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 88
home Фудбал

Борусија Дортмунд на чело на Бундеслигата, Алкасер ја „отвори“ сметката

Борусија Дортмунд на чело на Бундеслигата, Алкасер ја „отвори“ сметката

Борусија Дортмунд привремено се најде на чело во Бундеслигата откако победи дома со 3-1 против Ајнтрахт Франкфурт во натпревар од третиот круг.

Со успехот на „жолто-црните“ имаат седум поени – еден повеќе од Баерн, Волфсбург и Херта, кои имаат натпревар помалку.

Резултатот на „Сигнал Идуна Парк“ беше отворен од францускиот дефанзивец Абдул Дијало во 36-тата минута. Во 68-та, напаѓачот на гостите, Себастијан Аллер успеа да изедначи, но само четири минути подоцна домаќините повторно водеа по одличниот гол на Мариус Волф.

Во 88-та минута Пако Алкасер, кој беше привлечен од Барселона летово, ги постави конечните 3-1.

Коронавирус