четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 189
Во живо

Централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

home Фудбал

Борусија Дортмунд го спаси Мајнц од испаѓање

Борусија Дортмунд го спаси Мајнц од испаѓање

Екипата на Мајнц 05 го задржа своето место во германската фудбалска елита и наредната сезона. Тоа стана факт по победата на Мајнц со 2:1 на „Сигнал Идуна Парк“ против домаќините од Борусија Дортмунд во натпревар од претпоследното 33 коло на Првата Бундеслига.

Трите гола во дуелот беа постигнати до 16-тата минута, а во преостанатите 74 резултатот не беше променет и „жолто-црните“ од Дортмунд запишаа пораз во последниот домашен натпревар сезонава.

Средбата ќе се памети и по емоционалното збогување на „жолто-црните“ со легендата на Борусија, Роман Вајденфелер кој става крај на својата кариера по последниот натпревар од сезоната.

Триесете и седум-годишниот голман се обрати кон публиката на „Сигнал Идуна Парк“ пред почетокот на денешниот натпревар, а навивачите му одговорија со кореографија, посветена на него.

МИА

Локални избори 2021