сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 27
home Фудбал

Болт: Мурињо е виновен за здодевниот стил на Јунајтед

Болт: Мурињо е виновен за здодевниот стил на Јунајтед

Легендарниот јамајкански атлетичар Усеин Болт, кој јавно се декларира како навивач на Манчестер јунајтед, вели дека тимот под водство на Жозе Мурињо игра неатрактивен фудбал, и воедно упати и молба до Пол Погба да остане на „Олд Трафорд“.

– Оваа сезона почнавме добро, а потоа станавме здодевни. Тоа не ми се допаѓа, бидејќи Манчестер јунајтед секогаш бил напаѓачка екипа. Мурињо е виновен за здодевниот фудбал на тимот, потенцира Болт.

Јамајканскиот атлетичар му порача на Пол Погба, кој беше мета на критики цела сезона, дека не е умно да замине.

Светскиот рекордер на 100 метри досега тренираше со тимови од Германија, Јужна Африка и Норвешка, но секогаш имал желба да игра на „Олд Трафорд“, а конечно таа желба ќе му се исполни во недела, кога ќе настапи на хуманитарниот натпревар за УНИЦЕФ.

Во едната екипа ќе играат ѕведите предводени од пејачот Роби Вилијамс, а од друга страна тимот на Болт.

Во тимот на Вилијамс ќе бидат и атлетичарот Мо Фарах и поранешните фудбалери Мајкл Овен и Дејвид Симан, додека во еркипата на Болт ќе бидат Кларенс Сидорф, Хуан Верон, Роби Кин, Јаја Туре и славниот готвач Гордон Ремзи.

МИА

Коронавирус