петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 25
home Фудбал

Бин Салман го избра дуото што ќе го одведе Њукасл до врвот на европскиот фудбал

Бин Салман го избра дуото што ќе го одведе Њукасл до врвот на европскиот фудбал

Саудискиот принц Мохамед бин Салман пред неколку недели и официјално стана нов сопственик на Њукасл, а од неговото преземање на клубот се шпекулира со името на новиот менаџер.

Откако Њукасл стана најбогатиот клуб во светот, се поврзува со бројни играчи, но и со тренерски имиња. Нема ден медиумите на Островот да не поврзат некој голем играч или тренер со Њукасл, а вчерашните вести велат дека Салман има една голема желба.

Таа желба е холандскиот двоец од Ајакс, спортскиот директор Марк Овермарс и тренерот Ерик тен Хаг кој прави навистина феноменална работа со славниот холандски клуб.

Наводно, Тен Хејг и Овермарс се загреваат за Њукасл, а тоа го потврди и уредникот на холандски Телеграф.

„Тие се заинтересирани за овој проект. Тоа е голем предизвик. Овермарс е во Ајакс 10 години, тој направи се што можеше во клубот. Очекувајте наскоро преселба на Њукасл и почеток на преговорите“, изјави уредникот на Холандски весник.

Овермарс и Тен Хејг се најзаслужни за одличните резултати на Ајакс во последно време. Овермарс го донесе Тен Хејг на клупата на Ајакс од Утрехт во 2017 година и покрај тоа што ги продаваше своите најдобри играчи секоја година, тие се уште се непобедливи во Холандија.

Тен Хејг со Ајакс освои две титули и два Купа, но во сезоната 2019/2020 му беше „ограбена“ уште една титула поради пандемијата на корона вирусот, а Ајакс под негово водство играше и во полуфиналето на Лигата на шампионите.