недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 106
home Фудбал

Бешикташ шампион на Турција

Бешикташ шампион на Турција

Фудбалскиот тим на Бешикташ во неверојатна завршница на турското првенство се закити со титулата благодарение на подобрата гол-разлика во однос на Галатасарај, и тоа за само еден гол подобра разлика во однос на големиот лут ривал.

Бешикташ славеше на гостувањето против Гезтепе со 1-2 и ја заврши сезоната со „плус 45 гола“, додека Галатасарај триумфираше на домашен терен против Малатија со 3-1.

Галата во финишот бркаше да постигне и четврти гол со кој ќе стигнеше до титулата, но не успеа во тоа, па титулата заврши кај „црно-белите“ од Истанбул.

ЕУРО 2020

Македонија