четврток, 24. септември 2020. Вести денес: 18
home Фудбал

Беше еден од најдобрите фудбалери во светот, а сега живее во фавела и се бања во корито

Беше еден од најдобрите фудбалери во светот, а сега живее во фавела и се бања во корито

Адриано Леите Рибеиро беше еден од најбогатите и најуспешните играчи во светот, а денес живее во фавела (дива населба, каде што живеат сиромашни), каде што израснал, а судејќи според фотографиите на Инстаграм, се бања во корито.

Тој израснал во тешка сиромаштија во фавелите на Рио де Жанеиро, а фудбал почнал да игра од мали нозе. Со текот на времето, тој се проби до најдобрите светски клубови. На врвот на популарноста, го доби прекарот Император. Се чинеше дека само небото му е лимит, но смртта на неговиот татко, сè промени.

Алмир Леит Рибеиро изненада починал кога имал само 44 години. Бидејќи тој и Адријано секогаш биле блиски, неговата смрт тешко го погоди младиот фудбалер.

„Тој беше многу приврзан кон неговиот татко, кога го виканаа да го информираат за неговата смрт, го фрли мобилниот телефон и почна да вришти. Бев шокиран кога го видов тоа”, изјави еднаш неговиот соиграч во Интер Хавиер Занети.

Потоа почна да се бори со депресија и зависност, што остави трага и на неговата игра на терен. Ги пропушташе тренинзите и ја изгуби волјата да игра, па имавме се помалку и помалку можност да го гледаме на терен.

 

View this post on Instagram

 

Que coisa maravilhosa rs

A post shared by Adriano imperador (@adrianoimperador) on

По осум години, Интер му го откажа договорот, па се врати во Бразил. Играше за уште неколку клубови, но старата слава никогаш не ја врати.

„По смртта на татко ми, паднав во депресија. Бев среќен само додека пиев и не престанував. Излегував секоја ноќ и пиев се што ми дојде при рака: вино, виски, пиво, многу пиво. Доаѓав на тренинзи пијан и не можев да играм, па ќе ме испратеа да се наспијам, а на новинарите им велеа дека имам проблеми со мускулите. Како што не престанував да пијам, ситуацијата се влоши и морав да го напуштам Интер”, изјави Адриано за едно интервју.

Коронавирус