четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 121
home Фудбал

Бенитез, Покетино, Алегри и Фавр во список на новите сопственици на Њукасл

Бенитез, Покетино, Алегри и Фавр во список на новите сопственици на Њукасл

Новите сопственици на премиерлигашот Њукасл планираат да најдат нов тренер на тимот.

Актуелниот тренер Стив Брус ќе има можност да го докаже своето ниво, но новите сопственици очекуваат следната сезона да привлечат стручњак за повисоко ниво.

Тие работат на четири кандидати: Маурисио Покетино, Масимилијано Алегри, Рафаел Бенитез и Лусиен Фавр.

Новото раководство на клубот смета дека тие можат да направат понуда и да достават проект за привлекување на потенцијалниот кандидат за тренерската функција, како што направи Евертон со Карло Анчелоти. Главната цел е Покетино.