петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 165
home Фудбал

Бенатијa заминал во Катар заради религијата

Бенатијa заминал во Катар заради религијата

Дефанзивецот Меди Бенатија ја посочи желба неговите деца да израснат во муслиманска средина како причина да премине од Јувентус во катарскиот Ал Дуаил.

– Добив критики од мароканските спортски критичари поради преселбата во Доха, но сакам сите да ја почитуваат мојата одлука, бидејќи беше најдобрата за мене и моето семејство. Сакам моите деца да израснат во муслиманска средина и можев да одам во клубови од ОАЕ или Саудиска Арабија, но решив да дојдам во Ал Дуаил. Има многу играчи од Мароко, кои играат во репрезентацијата и се во тимови од Арапскиот Залив, изјави Бенатија пред клупскиот сајт.

Во однос на репрезентацијата на Мароко, тој изјави дека селекторот Ерве Ренар го познава добро и ако прецени, дека не заслужава да биде в националниот тим, ќе го прифати неговото решение.

Тренерот во Ал Дуаил и поранешен помошник на Жозе Мурињо во Манчестер Јунајтед, Руи Фариа изјави дека е задоволен од пристигнувањето на Мароканецот и се надева дека неговото искуство во германската и италијанската елита ќе придонесе за зголемувањена квалитетот на тимот.

Локални избори 2021