среда, 21. април 2021. Вести денес: 13
home Фудбал

Белгија одби да игра со Франција пред Евро 2020

Белгија одби да игра со Франција пред Евро 2020

Француската фудбалска репрезентација има тешкотии да најде ривали во пријателски натпревари пред ЕУРО 2020, пренесува „Франс фудбал“.

Репрезентацијата на Белгија е една од репрезентациите кои одбија да играат со „триколорите“. Средбата требаше да се одржи во март. Одлуката за откажување е донесена лично од селекторот на тимот Роберто Мартинез.

Главната причина за одбивањето е можен пораз од актуелните светски шампиони. Покрај тоа, Белгија ќе ја изгуби првата линија на рејтингот ако загуби од Франција.

За потсетување, Белгија е ривал на Русија во групната фаза Европското првенство 2020. 

Коронавирус