сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 95
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Белерин сака да стане капитен на Арсенал

Белерин сака да стане капитен на Арсенал

Дефанзивецот на Арсенал, Хектор Белерин, потврди дека има амбиција да стане капитен на „топџиите“. 25-годишниот дефанзивец го носи дресот на Арсенал уште од 2011 година, кога беше привлечен во Барселона.

Во текот на летото, лондонскиот клуб може да се раздели со Пјер-Емерик Обамејанг, а потоа на менаџерот Микел Артета ќе му се наметне да избере нов капитен.

– Уште од кога бев дете во Барселона, секогаш сум бил еден од трите капитени во тимот. Ова е улога на која сум навикнат. Секако, во Арсенал не е така, бидејќи тука одговорноста е различна и вие сте сосема поинаков тим, но јас секогаш уживав во оваа улога. Ми се допаѓа да ја преземам одговорност и да бидам капитен, изјави Белерин за „Дејли мејл“.

Тој додаде дека ја зборувал на темата со Микел Артета и тој му рекол дека е еден од играчите накој е подготвен да му ја довери лентата.

Коронавирус