четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 83
home Фудбал

Бартомеу: Трансферите на Дембеле и Кутињо во Барселона не ги исполнија очекувањата

Бартомеу: Трансферите на Дембеле и Кутињо во Барселона не ги исполнија очекувањата

Поранешниот претседател на Барселона, Хосеп Марија Бартомеу, призна дека трансферите на играчот од средниот ред Филипе Кутињо од Ливерпул и напаѓачот Усман Дембеле од Борусија Дортмунд не ги исполни очекувањата.

– Трансферите на Дембеле и Кутињо? Некои од играчите купени со многу пари не ги оправдаа очекувањата, но ова се случува во фудбалот. Кога потпишаа овие двајца играчи, сите аплаудираа. Кутињо дојде поради заминувањето на Иниеста. Тој беше најдобриот играч во шампионатот на Англија. Дембеле дојде по заминувањето на Нејмар и одговараше на карактеристиките на неговата замена, го цитира Бартомеу „АС“.

Каталонскиот клуб плати 135 милиони евра за трансфер во Дембеле во 2017 година и иста сума потроши за Кутињо во јануари 2018 година.