среда, 29. март 2023. Вести денес: 137
home Фудбал

Барселона заработила вртоглава сума во минатата сезона

Барселона заработила вртоглава сума во минатата сезона

Барселона соопшти дека остварила рекорден приход од дру 914 милиони евра во минатата сезона.

Каталонците, во годината во која го освоија трофејот во Примера и Купот на кралот, остварија најголема заработка пред се поради трансферот на Нејмар во Пари Сент Жермен за 222 милиони евра.

Воедно, направија купија и двајца играчи кои вредат повеќе од нејмар – Осман Дембеле од Борусија Дортмунд за 105 милиони и Филип Кутињо од Ливерпул за 150.

Од Камп Ноу предвидуваат дека во 2021. година ќе имаат приход од една милијарда.

Во новата сезона Барселона веќе потроши 36 милиони евра за францускиот стопер Клемен Ленгле од Севиља.