петок, 30. септември 2022. Вести денес: 33
home Фудбал

Барселона се огласи по упадот на полицијата во просториите на клубот

Барселона се огласи по упадот на полицијата во просториите на клубот

Шпанската полиција во текот на денешниот ден упадна во просториите на Барселона поради истрагата која е во процес околу аферата „Барсагејт“.

Поради ова е приведен поранешниот претседател на Барселона Жозеп Марија Бартомеу, потоа директорот Оскар Грау, челникот на правната служба Роман Гомез Понти и претседателскиот советник Жауме Масферер.

Барселона после сето ова конечно се огласи со соопштение на официјалната страница на клубот.

„Кога станува збор за влегувањето и истрагата на каталонската полиција ова утро на „Камп Ноу“, по налог на 13. Суд во Барселона, кој е надлежен да не контактира и да ја следи работата на социјалните мрежи, Барселона понуди целосна соработка до надлежните и полициски органи со цел да се утврдат јасните факти во истрагата . Барселона изразува максимална почит во оваа постапка и се однесува по принципот на претпоставена невиност на луѓето кои се означени во истрагата“, беше наведено во соопштението од клубот.

Коронавирус