сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 17
home Фудбал

Барселона сака одговор од Дембеле за продолжување на договорот до натпреварот против Атлетик во шпанскиот куп

Барселона сака одговор од Дембеле за продолжување на договорот до натпреварот против Атлетик во шпанскиот куп

Иднината на играчот од средниот ред на Барселона, Усман Дембеле се уште е неизвесна. Клубот бара јасен одговор од играчот за продолжување на договорот до натпреварот против Атлетик во Копа дел Реј закажан за 20 јануари.

Дембеле мора да прифати намалување на платата доколку реши да го продолжи договорот. Моментално заработува околу 20 милиони евра годишно. Клубот не сака да излезе од „разумна“ финансиска рамка.

Доколку Французинот одбие да го продолжи договорот, тогаш Барса ќе ги разгледа опциите за трансфер на играчот.

Во тековното извлекување во Ла Лига, Дембеле има одиграно шест натпревари на кои забележа две асистенции.

Коронавирус