сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 32
home Фудбал

Барселона подготвена да го продаде Кутињо

Барселона подготвена да го продаде Кутињо

Раководството на шпанскиот фудбалски шампион Барселона е подготвена да го продаде Филипе Кутињо за 77 милиони фунти, пренесува „Дејли експрес“.

Според британскиот весник, каталонскиот клуб разбира дека нема да биде можно да се вратат 142 милиони фунти потрошени на играч од средниот ред во јануари 2018 година, па реши да ја намали цената за играч.

Дваесет и седумгодишниот Кутињо оваа сезона е на позајмица во Баерн, но тимот од Минхен не е заинтересиран наскоро да ја активира опцијата за откуп на Бразилците за 102 милиони фунти.

Се шпекулира дека пет екипи од шампионатот на Англија се заинтересирани за фудбалерот: Манчестер јунајтед, Челзи, Манчестер сити, Тотенхем, како и Ливерпул, од каде Кутињо замина во Барселона пред две години.

Во сезоната 2019/20, Кутињо одигра 27 натпревар за Баерн, постигна седум голови и оствари осум асистенции.

Коронавирус