сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Барселона: Нов договор со Меси

Барселона: Нов договор со Меси

Раководството на Барселона продолжува да ја планира иднината на првиот тим.

Каталонците не само што ја подготвуваат трансфер политиката на клубот, туку и обновувањето на договорите на некои од водечките играчи. Потпишувањето на нов договор со Лионел Меси е исто така дел од плановите на шефовите на „блаугранас“.

Претседателот на Барселона, Пеп Марија Бартомеу, пред неколку дена ги објави намерите на клубот да понуди нов договор за својата најголема ѕвезда.

Меси има договор со Барселона до летото 2021 година.

За последен пат, Лео го обнови договорот со клубот во ноември 2017 година, со клаузула за ослободување од 700 милиони евра.

Бартомеу и одборот на директори на Барселона се мирни, затоа што знаат дека Аргентинецот нема да го напушти „Камп Ноу“ пред крајот на нивниот мандат, кој завршува во 2021 година.

Идејата за шефовите на клубот е Меси да го продолжи договорот со Барселона барем до 2023 година. Каталонците планираат да му понудат да го продолжи договорот следната сезона.

И двете страни долго време зборуваа за иднината. Се очекува дека првите состаноци за кои ќе се разговара за обновување на договорот на Аргентинскиот фудбалер ќе се одржат во текот на летото.

Коронавирус