петок, 5. август 2022. Вести денес: 130
home Фудбал

Барселона на прагот да донесе ново засилување од Челси

Барселона на прагот да донесе ново засилување од Челси

Барселона ова лето стигна до потписот на Андреас Кристенсен кој „синиот“ дрес го замени со оној на каталонците, а на прагот да му се приклучи на Данецот е и Маркус Алонсо, пренесуваат медиумите во Шпанија.

Шпанскиот бек веќе некое време се поврзува со трансфер во Барселона, оддамна договорени се и личните услови, а реализацијата е се поблиску откако Челси успеа да постигне договор со Брајтон за ангажман на Марк Кукурелја.

Трансферот на Алонсо во Шпанија воедно би значело и враќање на поранешниот шпански репрезентативец во татковината, но интересно во најголемиот ривал на неговиот поранешен клуб Реал Мадрид.

Сега 31-годишникот е дел од Челси од 2016 година каде пристигна од редовите на Фиорентина за 23 милиони евра. За лондонскиот клуб одигра 178 натпревари на кои 26 пати ја затресе мрежата, а 21 пат асистираше до соиграчите, помагајќи му на клубот да стигне до трофите во Лигата на Шампиони, Премиерлигата, Лига Европа, Суперкупот на УЕФА и ФА Купот.

Коронавирус