среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Фудбал

Барселона ќе одржи претседателски избори на 24 јануари

Барселона ќе одржи претседателски избори на 24 јануари

Раководството на Барселона одлучи да одржи претседателски избори на 24 јануари 2021 година.

Според „Марка“ датумот е прелиминарен, бидејќи изборите може да бидат попречени од пандемијата на коронавирус. Се известува дека следната недела клубот ќе се договори за протоколот на изборната постапка со градските власти.

Во моментов, за претседателски кандидати се пријавиле седум лица: Чави Вилахоана, Виктор Фонт, Тони Фрејша, Жорди Фаре, Агусти Бенедито, Пере Риера и Луис Фернандез Ала.

Поранешниот претседател на Барселона, Хосеп Бартомеу, поднесе оставка на крајот на октомври.

Коронавирус