четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 190
home Фудбал

Барселона ќе банкротира доколку играчите не се откажат од намалување на платите

Барселона ќе банкротира доколку играчите не се откажат од намалување на платите

Шпанскиот фудбалски гигант Барселона може да банкротира, ако клубот не се договори со играчите за намалување на платите пред крајот на следната недела, пренесува „АС“.

Според изворот, каталонскиот клуб треба да го скрати платниот список на 190 милиони евра.

Забележано е дека преговорите меѓу клубот и играчите започнале вчера, на 30 октомври. Барселона мора да ги намали платите на сите фудбалери за 30 проценти до 5 ноември, во спротивно клубот ќе оди во банкрот во јануари.

Коронавирус