сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Барселона и Интер се блиску до договор за трансфер на Мартинез

Барселона и Интер се блиску до договор за трансфер на Мартинез

Европските фудбалски гиганти, Барселона и Интер, се близу до договор за трансферот на напаѓачот на миланскиот клуб Лаутаро Мартинез.

Според „Спорт ес.“ каталонскиот клуб ќе плати 60 милиони евра за 22-годишниот Аргентинец, а исто така вклучува двајца играчи чии имиња не се наведени во договорот. Претходно во медиумите имаше информации дека раководството на Интер е подготвено да го ослободи Мартинез само доколку добие 111 милиони евра – сума пропишана во договорот на фудбалерот како обештетување, но Барселона не е подготвена да плати толку многу заради финансиската криза, предизвикана од пандемија на коронавирус.

Мартинез има 16 голови и четири асистенции на 31 натпревар за Интер во сезоната 2019/20. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија