петок, 24. септември 2021. Вести денес: 134
home Фудбал

Барселона го нуди Пјаниќ на позајмица во Јувентус

Барселона го нуди Пјаниќ на позајмица во Јувентус

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, сака да го види Миралем Пјаниќ во неговиот тим и да разговара со Барселона.

Сепак, Старата дама сака да се ослободи од Арон Ремзи пред да го врати Пјаниќ.

Сè може да се заврши во следните неколку дена, а продажбата на Ремзи значи враќање на Пјаниќ во Торино. Торинскиот клуб е во преговори со Вулверхемптон и Тотенхем околу трансферот на Велшкиот фудбалер.

Каталонскиот весник „Спорт“ наведува дека враќањето на БХ. репрезентативецот во Јувентус е прашање на денови и дека тој треба да остане во Торино во следните две сезони.

Пјаниќ и Барселона наводно се договориле за деталите, а станува збор за двегодишна позајмица.Поради трансферот во Јувентус, Пјаниќ ќе мора да се откаже од платата од 8,5 милиони евра, а во Торино ќе заработи неколку милиони помалку. Сепак, тоа на фудбалерот не му пречи.

Пјаниќ играше за Јувентус од 2016 до 2020 година и каде освои четири шампионски титули. Играше 178 пати и постигна 22 гола.

Коронавирус