сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 57
home Фудбал

Барнли бара дозвола од УЕФА да регистрира уште еден голман

Барнли бара дозвола од УЕФА да регистрира уште еден голман

Англискиот премиерлигаш Барнли побара од УЕФА да направи исклучок и да дозволи регистрација на уште еден голман за натпреварот против Абердин од квалификациите за Лига Европа, бидејќи им се повредени и првиот и вториот чувар на мрежата.

Барнли и Абердин одиграа 1:1 на првиот натпревар од второто квалификациско коло, но по 14 минути игра англискиот клуб остана без голманот Ник Поуп. Тој имаше тешка повреда на рамото, по што мораше на операција и не се знaе кога повторно ќе се врати на терен.

Поради тоа на теренот излезе третиот голман на клубот Андерс Линдегор.

Вториот голман на Барнли, Том Хитон, е повреден веќе подолго време и пропушти значаен дел од минатата сезона.

Од овие причини англискиот премиерлигаш побара дозвола за регистрирање на уште еден голман, а тоа ќе биде Адам Легздинс кој во моментов е четвртот чувар на мрежата на Барнли.

Коронавирус