недела, 27. септември 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Баерн се откажа од купување на Хаверц

Баерн се откажа од купување на Хаверц

Почесниот претседател на Баерн Минхен, Ули Хенес изјави дека клубот не планира да потпише договор со играчот од средниот ред на Баер, Каи Хаврц.

– Сигурен сум дека по Лерој Сане годинава нема да имаме големи трансфери. Тоа нема никаква врска со квалитетот на настапот на Хаверц. Сите сметаме дека тој е многу добар играч. Но, за време на периодот на коронавирус, не можам да замислам дека ќе можеме да најдеме вакви средства преку продажба на играчи, изјави Хенес.

Хаверц одигра 43 натпревари за Баер Леверкузен во сезоната 2019/20, постигна 17 голови и девет асистенции.

Порталот „Transfermarkt.com“ ја проценува цената на 21-годишниот Германец на 81 милиони евра. (MИА)

Коронавирус