сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Баерн нема да го купи Кутињо за 90 милиони евра, фудбалерот може да се врати во Премиер лигата

Баерн нема да го купи Кутињо за 90 милиони евра, фудбалерот може да се врати во Премиер лигата

Барселона е убедена дека Баерн нема да го откупи играчот од средниот ред Филипе Кутињо на крајот на сезоната. Минхенскиот клуб го изнајми Бразилец минатото лето за една година со право на негов откуп за 120 милиони евра.

Една година подоцна, Каталонците ќе се согласат да го ослободат 27-годишниот играч од средниот ред за 90 милиони, но претставниците на фудбалерот и раководството на Барса веќе се свесни за одлуката на Баварците да се разделат со играчот, објави „Диарио Спорт“.

Каталонците би сакале да го продадат фудбалер, но никој не е подготвен да понуди 90 милиони за него. Затоа, во текот на летото на Барселона ќе се согласи повторно да го ослободи Кутињо за изнајмување за сезоната со право на купување.

Веројатно е дека играчот од средниот ред ќе ја продолжи кариерата во Премиер лигата, каде играше за Ливерпул пред да се пресели во Барселона.

Коронавирус