недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 26
home Фудбал

Баерн Минхен се пофали со рекордни приходи

Баерн Минхен се пофали со рекордни приходи

Германскиот шампион Баерн Минхен се пофали со рекордна заработувачка за сезоната 2017/2018 во износ од 624,3 милиони евра.

Финансиските приходи во клубот доаѓаат по 10 различни начини, меѓу кои продажба на ТВ права, приходи од наградни фондови, трансфери на играчи, продажба на предмети, билети, итн.

– Баерн Минхен треба да биде многу задоволен од своите финансиски резултати за сезоната 2017/2018. Освен од освоената шампионска титула во Бундеслигата и успешното претставување во Лигата на Шампионите, овие бројки покажуваат дека сме имале една навистина успешна година и во однос на финансиите, вели извршниот директор на клубот Карл-Хајнц Румениге за клупскиот сајт.

МИА

Локални избори 2021