четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 209
home Фудбал

Баерн Минхен гази се пред себе во Бундеслигата

Баерн Минхен гази се пред себе во Бундеслигата

Германскиот фудбалски шампион Баерн Минхен се врати на шест поени пред Борусија Дортмунд на врвот на Бундеслигата, откако стигнаа до убедлива победа од 4-1 на гости кај Херта Берлин.

Корентин Толисо ги донесе гостите во водство во 25. минута, откако на стартот на мечот му беше поништен гол поради офсајд, пред Томас Милер во 45. минута да зголеми на 0:2.

Лирој Сане во 75. минута зголеми на 0:3, за само четири минути подоцна, Серж Гнабри да ја потврди убедливата победа на Баварците.

Замената Јирген Екеленкамп во 81. минута го постигна единствениот гол за Херта.

Баерн има 49 поени на врвот во германската Бундеслигата, шест пред Борусија Дортмунд и дури 14 пред третопласираниот Баер Леверкузен, додека Херта се 13. со 22 поени, само два поени над зоната за испаѓање.

Коронавирус