петок, 29. јули 2022. Вести денес: 115
home Фудбал

Баерн ја има рекордната серија победи во Лигата на шампионите

Баерн ја има рекордната серија победи во Лигата на шампионите

Актуелниот европски првак, Баерн Минхен, синоќа забележа победа со 6:2 на гостувањето во Австрија кај Салцбург во 3. коло од фудбалската Лига на шампиони.

За Баварците, овој триумф е 14. по ред во елитното натпреварување. Според прес-службата на УЕФА, ова е рекорд во Лигата на шампионите.

Воедно, Баерн направи голем исчекор кон пласман во следната фаза. За да ја помине А-групата, германскиот тим ќе треба да забележи уште само една победа во следните три кола.

Баерн е прв на табелата со 9 бода, Атлетико Мадрид има 4, Локомотив Москва 2, Салцбург е последен без освоен бод.

Коронавирус