понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 8
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Фудбал

Баерн го слави 120. роденден

Баерн го слави 120. роденден

На 27 февруари 1900 година беше основан најтрофејниот германски фудбалски клуб Баерн Минхен. Баварците денес слават 120 години од формирањето.

Баерн има 29 шампионски титули и 19 германски купови, пет трофеи европски шампион. На крајот на 2013 година, тимот стана првиот германски клуб кој го освои Клупскиот светски шампионат.

Клубот од Минхен се наоѓа на 3.место на списокот на најдобрите фудбалски клубови на 20. век според ФИФА.

Парламентарни избори 2020