четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 79
home Фудбал

Азар се повреди по осми пат за 16 месеци во Реал Мадрид

Азар се повреди по осми пат за 16 месеци во Реал Мадрид

Играчот за врска на Реал Мадрид, Еден Азар се повреди синоќа во 11. коло од Ла Лига против Алавес (1:2).

Оваа повреда беше осма за Белгиецот во последните 16 месеци поминати во Мадрид. Тој одигра само 25% од можните минути сезонава, додека минатата сезона имаше 33,6% минутажа.

Така, за целото време во Реал Мадрид, Азар нема ниту една третина (31,8%) од можните минути на теренот.

За споредба, за седум години во Челзи, фудбалерот доби 12 повреди.

Оваа сезона Азар одигра три натпревари во Ла Лига и постигна еден гол.

Коронавирус