петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 17
home Фудбал

Азар опериран во САД, Реал Мадрид без него до крај на сезоната

Азар опериран во САД, Реал Мадрид без него до крај на сезоната

Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Еден Азар е опериран во Далас, а Реал Мадрид ќе мора без него до крај на сезоната во Примера.

Хируршката интервенција кај белгискиот репрезентативец беше на десниот зглоб на ногата и првичните прогнози на лекарите се дека ќе отсуствува два и пол до три месеци од терените.

Тоа значи крај на клупската сезона за Азар, а неизвесен е настапот и на Европското првенство. Белгиецот оваа сезона одигра 15 натпревари за „кралскиот клуб“ во сите натпреварувања, во кои постигна еден гол и направи пет асистенции.