петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 180
home Фудбал

Азар го надмина Роналдо по бројот на голови во Премиер лигата

Азар го надмина Роналдо по бројот на голови во Премиер лигата

Најдобриот фудбалер на Челзи, Еден Азар беше двоен стрелец синоќа во победата над Вест Хем (2:0) во натпреварот од 33. коло на првенството на Англија.

По овие два погодока, Белгиецот стигна до бројот 85 со што го надмина Кристијано Роналдо кој има 84 голови во Премиер лигата. Португалецот во периодот 2003-2009 година играше за Манчестер јунајтед.

Оваа сезона, 28-годишниот Азар настапи на 42 натпревари за Челзи во сите натпреварувања, постигна 21 гол со 12 асистенции. Тој е во тимот од „Стемфорд бриџ“ од  2012 година.

Коронавирус